Home / Fixed Inductors / BPCA00070745331M00
BPCA00070745331M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCA00070745331M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPCA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 330 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 960mOhm Max
Current Rating (Amps) 580 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz