Home / Fixed Inductors / BPCA00070745680M00
BPCA00070745680M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCA00070745680M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 204mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz