Home / Fixed Inductors / BPCF00060625220T00
BPCF00060625220T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00060625220T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPCF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 122mOhm
Current Rating (Amps) 940 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 730mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz