Home / Fixed Inductors / BPCF000606252R2T00
BPCF000606252R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF000606252R2T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 24.1mOhm
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz