Home / Fixed Inductors / BPCF00070728150M00
BPCF00070728150M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00070728150M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Current Rating (Amps) 880 mA
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 880mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz