Home / Fixed Inductors / BPCF00070728330T00
BPCF00070728330T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00070728330T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 33 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 240mOhm
Current Rating (Amps) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 650mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz