Home / Fixed Inductors / BPCF000707284R7M00
BPCF000707284R7M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF000707284R7M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 38mOhm
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz