Home / Fixed Inductors / BPCF000707286R8M00
BPCF000707286R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF000707286R8M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 59mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz