Home / Fixed Inductors / BPCF00070745101K00
BPCF00070745101K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00070745101K00
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm
Current Rating (Amps) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz