Home / Fixed Inductors / BPCI00070746560MA0
BPCI00070746560MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00070746560MA0
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BPCI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.14 A
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz