Home / Fixed Inductors / BPCI001010401R5T00
BPCI001010401R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI001010401R5T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 16.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 10.8 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz