Home / Fixed Inductors / BPCI00101040470M00
BPCI00101040470M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00101040470M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 358mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.65 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz