Home / Fixed Inductors / BPCI00121210560MA0
BPCI00121210560MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00121210560MA0
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.4 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz