Home / Fixed Inductors / BPCI00121280390M00
BPCI00121280390M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00121280390M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BPCI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 39 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 72.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.75 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.75A
Inductance Frequency - Test 100 kHz