Home / Fixed Inductors / BPDC000303102R4M00
BPDC000303102R4M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDC000303102R4M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.4 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 119mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 580mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz