Home / Fixed Inductors / BPDC000505304R7M00
BPDC000505304R7M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDC000505304R7M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.201" L x 0.201" W (5.10mm x 5.10mm)
DC Resistance (DCR) 63mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz