Home / Fixed Inductors / BPDH000303204R7T00
BPDH000303204R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH000303204R7T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz