Home / Fixed Inductors / BPDH000404125R6M00
BPDH000404125R6M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH000404125R6M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 305mOhm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 930mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz