Home / Fixed Inductors / BPDH000404152R4T00
BPDH000404152R4T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH000404152R4T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.4 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 129mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.32 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz