Home / Fixed Inductors / BPDH000606184R7T00
BPDH000606184R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH000606184R7T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
DC Resistance (DCR) 64.1mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.1 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz