Home / Fixed Inductors / BPDH00070730330T00
BPDH00070730330T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH00070730330T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 33 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz