Home / Fixed Inductors / BPDN000404231R5Y00
BPDN000404231R5Y00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDN000404231R5Y00
Shielding Shielded
Tolerance ±25%
Inductance 1.5 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 29mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.9 A
Height - Seated (Max) 0.091" (2.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz