Home / Fixed Inductors / BPDR00040416470T00
BPDR00040416470T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00040416470T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 47 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 990mOhm Max
Current Rating (Amps) 240 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz