Home / Fixed Inductors / BPDR000404164R7T00
BPDR000404164R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000404164R7T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 105mOhm Max
Current Rating (Amps) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz