Home / Fixed Inductors / BPDR00040416680M00
BPDR00040416680M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00040416680M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 220 mA
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 220mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz