Home / Fixed Inductors / BPDR00050530120T00
BPDR00050530120T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00050530120T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 12 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 131.6mOhm Max
Current Rating (Amps) 840 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 840mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz