Home / Fixed Inductors / BPDR000505305R6T00
BPDR000505305R6T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000505305R6T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5.6 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 100.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.17 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz