Home / Fixed Inductors / BPDR000505308R2T00
BPDR000505308R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000505308R2T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 117.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.04 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.04A
Inductance Frequency - Test 100 kHz