Home / Fixed Inductors / BPDR000707407R4T00
BPDR000707407R4T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000707407R4T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 7.4 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 31mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.3 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz