Home / Fixed Inductors / BPDR000808303R3M00
BPDR000808303R3M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000808303R3M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 18.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 3131
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz