Home / Fixed Inductors / BPDS00030316100M00
BPDS00030316100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDS00030316100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPDx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 294mOhm Max
Current Rating (Amps) 760 mA
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz