Home / Fixed Inductors / BPDS000303161R5T00
BPDS000303161R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDS000303161R5T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 63mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz