Home / Fixed Inductors / BPRR00101041121MA0
BPRR00101041121MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR00101041121MA0
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPRR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 120 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 330mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz