Home / Fixed Inductors / BPRR00101041221M00
BPRR00101041221M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR00101041221M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 756mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 920mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz