Home / Fixed Inductors / BPRR001010412R2M00
BPRR001010412R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR001010412R2M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.1 A
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz