Home / Fixed Inductors / BPSC000303166R8M00
BPSC000303166R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000303166R8M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPSC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 213mOhm Max
Current Rating (Amps) 920 mA
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 710mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz