Home / Fixed Inductors / BPSC000303203R3THP
BPSC000303203R3THP
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000303203R3THP
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 97mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.55 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.45A
Inductance Frequency - Test 100 kHz