Home / Fixed Inductors / BPSC000303206R3MHP
BPSC000303206R3MHP
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000303206R3MHP
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.15 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 960mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz