Home / Fixed Inductors / BPSC00040418100MS1
BPSC00040418100MS1
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00040418100MS1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz