Home / Fixed Inductors / BPSC00040418270TS0
BPSC00040418270TS0
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00040418270TS0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 27 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 620mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz