Home / Fixed Inductors / BPSC000404184R7MS0
BPSC000404184R7MS0
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000404184R7MS0
Package:
1616
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 105mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz