Home / Fixed Inductors / BPSC00040430120TLD
BPSC00040430120TLD
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00040430120TLD
Package:
1616
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 12 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz