Home / Fixed Inductors / BPSC00050540100MS0
BPSC00050540100MS0
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00050540100MS0
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz