Home / Fixed Inductors / BPSC00070745391M00
BPSC00070745391M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00070745391M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 390 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 2.85Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 290mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz