Home / Fixed Inductors / BPSC001011404R7T00
BPSC001011404R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC001011404R7T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz