Home / Fixed Inductors / BPSD000504325R6M00
BPSD000504325R6M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD000504325R6M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPSD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 101mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz