Home / Fixed Inductors / BPXX00040418180M00
BPXX00040418180M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00040418180M00
Package:
1616
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Current Rating (Amps) 880 mA
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 780mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz