Home / Fixed Inductors / BPXX00060625102M00
BPXX00060625102M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00060625102M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 6Ohm Max
Current Rating (Amps) 240 mA
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 150mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz