Home / Fixed Inductors / BPXX000606256R8M00
BPXX000606256R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX000606256R8M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz