
Taiyo Yuden
Product No:
BRC1608T1R0M
Manufacturer:
Package:
0603 (1608 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 520MA 234 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.27645
2.7645
25
0.24168
6.042
50
0.20729
10.3645
100
0.19
19
250
0.17271
43.1775
500
0.162355
81.1775
1000
0.124355
124.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | BR, C Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 234mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 520 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 140MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 850mA |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz |